- Search Results

You Searched:
Showing 1-15 of 2350 results
  1. Chicken fried rice, crispy pizza and roasted shrimp with tomatos, all made at home! Save money and cut calories this week by planning to order in.Click to download: Shopping list (PDF)Find more easy meal plans: Budget meal planning 
  2. Cost per serving: $2.10Avoid soggy crusts. Drain the tomatoes well before using to keep your pizza crust crisp.See recipe: Thin-Crust Turkey Pepperoni Pizzas
  3. Cost per serving: $1.55Serve it well. Spoon this rich sauce over spaghetti, and pass around plenty of grated Parmesan cheese.See recipe: Slow-Cooked Bolognese Sauce
  4. Cost per serving: $3.16If you start with frozen precooked shrimp, thaw it, then toss into the dish for 5 minutes to heat through.See recipe: Roasted Shrimp with Tomatoes
  5. Cost per serving: $1.69Give it a squeeze. Serve this dish with lemon wedges to add a citrusy punch.See recipe: Wiener Schnitzel
  6. Cost per serving: $2.39To transform this dish into a vegetarian supper, use vegetable broth and toss in cubes of tofu rather than chicken.See recipe: Chicken, Snow Pea and Cashew Fried Rice
  7. Cost per serving: $2.32Warm up. To soften ice cream, set it in the refrigerator for about 10 minutes.See recipe: Peppermint Hot Fudge Sundaes
  8. Cost per serving: 79¢Bump up the vanilla to give this pudding extra flavor (and those little flecks). Use a Vanilla bean instead of extract, halve the bean lengthwise, scrape out the seeds and add them before cooking.See recipe: Vanilla Tapioca Pudding with Berry Compote
  9. Cost per serving: 54¢This family-pleasing recipe features your favorite spices and cooks in just 25 minutes.See recipe: Spiced Applesauce
  10. Cost per serving: 64¢Make any meal complete with this crowd-pleasing twist on a traditional favorite. No one will be able to resist the melt-in-your-mouth cake and cream cheese frosting.See recipe: Red Velvet Cake
  11. Cost per serving: 60¢Save time by preparing the crepes and filling a day in advance; then just cover separately and refrigerate.See recipe: Apple Crepes
  12. Cost per serving: $1.35This recipe makes a great after-school snack that kids (and parents!) will love. If instant espresso powder isn’t readily available at your supermarket, swap in 1 tsp. instant coffee. For extra decadence, top with a dollop of whipped cream and finish off with chocolate shavings.See recipe: Bittersweet Chocolate Pudding
  13. Cost per serving: 21¢This simple snack cake is easy to freeze and you can make several loaves to give to friends and family.See recipe: Lemon-Yogurt Snack Cake