- Search Results

You Searched:
Showing 1-15 of 428 results
  1. Come in from the cold to these hearty and delicious family favorites. They're inexpensive, easy to prepare and sure to warm you up this winter. Plus, we've included a printable shopping list to make your meal planning even easier.Click to download: Shopping List (PDF)Find more easy family meals: Budget meal planning
  2. Cost per serving: $3.50Start off the week with this simple stir-fry and have dinner on the table in less than 30 minutes. To up the nutritional value, swap brown rice for the noodles.See recipe: Stir-Fried Beef with Noodles
  3. Cost per serving: $2.84This classic recipe tastes delicious as is, but you can turn up the heat even more if you'd like. Simply stir some cayenne into the barbecue sauce mixture or pass hot sauce at the table.See recipe: Pork and Beans
  4. Cost per serving: $3.30For a tasty fish dinner on a budget, you can't beat this flavorful recipe. Serve with roasted potatoes and steamed carrots to round out the meal.See recipe: Tilapia Piccata
  5. Cost per serving: $1.68These crowd-pleasing sandwiches are great for a party as sliders -- just use small dinner rolls instead of full size. Prepare the sandwiches, wrap and refrigerate, then add the cheese and toast right before serving.See recipe: Philly Chicken Sandwiches
  6. Cost per serving: $3.18 If your family doesn't like shellfish, mix up this recipe by trying it with chicken instead. Sauté until the chicken is cooked through.   See recipe: Whole-Wheat Couscous with Shrimp
  7. Cost per serving: $1.35 You'll want to save room for dessert with this decadent treat!    See recipe: Nutella and Strawberry Crepes
  8. On the menu this week: easy but satisfying meals, like a delicious apricot pork loin that can be made in one pan.Click to download: Shopping list (PDF)Find more easy meal plans: Budget meal planning 
  9. Cost per serving: $3.22Red peppers add a shot of nutrition and color to this slow-cooker supper, and capers add a salty zing. Set it up in the morning and add the capers right before serving.See recipe:  Beef Stew with Peppers 
  10. Cost per serving: $2.00If your kids are picky eaters, try this family-friendly dish. It’s fast to prepare: All you have to do is pick up a rotisserie chicken at the supermarket and pull off the meat.See recipe: Chicken Burritos
  11. Cost per serving: $1.76The nutty taste of jarred sesame tahini complements the mild lamb without overwhelming it. Use shoulder blade chops, which are less expensive that loin chops.See recipe: Lamb Chops with Tahini Sauce
  12. Cost per serving: $1.97This meal couldn’t be easier; you cook the medallions and sauce in the same pan. A dollop of apricot jam adds a fruity flavor to the meat.See recipe:  Apricot-Onion Pork Medallions
  13. Cost per serving: $2.20This one-dish meal combines unusual ingredients to make a rich-tasting entrée. If you can’t find arborio rice, use medium-grain.See recipe:  Risotto with Sausage and Spinach