- Search Results

You Searched:
Showing 1-15 of 675 results
  1. Make cheaper snacks, more affordable desserts and even, lower cost dinners just by using ingredients from the bulk bins aisle. Find out which ingredients you should look for and how you can use them with these 6 easy recipes.Get our budget-friendly hints for getting the best deals at bulk bins. 
  2. Cost per serving: 85¢Using bulk bin dried fruit in this 5-ingredient appetizer provides a nice sweet balance to the dry goat cheese and saves you an extra 4¢ a serving. To make, split the dates in half and remove pits—the space left makes a nice pocket to start stuffing with the goat cheese mixture. See recipe: Goat Cheese-Stuffed Dates 
  3. Cost per serving: $1.61Using chopped pecans makes this oven baked chicken tenders extra crunchy. Using ingredients from the bulk bins saves you an additional 28¢ a serving.See recipe: Crunchy Pecan-Crusted Chicken Fingers
  4. Cost per serving: $2.38You can save 74¢ an ounce on spices like cinnamon and cumin, which are used in the chili rub for this easy flank steak recipe. If it is still too cold to grill outside where you live, the steak is just as juicy when  prepared under the broiler.See recipe: Ancho Chili-Rubbed Flank Steak
  5. Cost per serving: 42¢Using bulk bin popcorn instead of packaged popcorn will save you $2.13 a pound, meaning you can make this sweet and salty snack more often.See recipe: Caramel Popcorn & Peanuts
  6. Cost per serving: 62¢We took the flavor of s'mores and put them into this easy to make (and even better to eat) cookie bar. When baking, use bulk bin chocolate chips instead of the pre-packaged kind—you can measure out exactly what you need and you'll save about 51¢ a pound.See recipe: Fudgy Marshmallow Bars
  7. Cost per serving: 19¢Not only are these easy, no-bake treats chock full of nutrients, they're also chock full of bulk bin ingredients like oats, raisins, natural peanut butter and peanuts. Tallied up it saves you 24¢ a batch.Recipe:  Peanut Butter Oat Bites
  8. Instead of buying individually-sized bags of chips, pretzels and other snacks buy the bigger full-size bag and make your own indvidual snack bags. You can do the same with carrot sticks and cookies, too.Find the Best Deals in Your Area on Chips and Other Snacks!Photo Credit: Getty Images/Bill Boch
  9. Who says sandwiches have to be made on bread? English muffins are an easy and cheap substitute since they are often on sale at the grocery store.Find the Best Deals in Your Area on Bread and English MuffinsPhoto Credit: Getty Images/Julie Clancy
  10. Don't waste money on an ice pack, freeze water bottles and juice boxes instead! This way their lunch will stay refrigerated and their drink will be thawed in time for lunch.Find the Best Deals in Your Area on Juice Boxe and Water BottlesPhoto Credit: Getty Images/James Baigrie
  11. During the week it can be easy to be too busy to make your kids' lunches and resort to pricier (and decidedly less healthy) pre-packaged options. To avoid this completely do all of your prep during the weekend. If your kids love taking tuna salad or chicken salad to lunch, whip them up on the weekend put them in air-tight storage in your refrigerator until it's time to build the lunches.